آینده عجیب حمل و نقل

پیشرفت فناوری در مسیر صد ساله ای که صنعت خودروسازی پشت سر گذاشته موجب شده هر سال شاهد تولید خودروهایی با کیفیت تر باشیم.
  • اگرچه تامین سوخت و استفاده از منابع جایگزین انرژی دغدغه اصلی شرکت های بزرگ خودروسازی بوده. اما در کنار این دغدغه شرکت های بزرگ از تولید خودروهایی با شکل ظاهری متفاوت یا به عبارتی عجیب و غریب که می تواند نشان دهنده تصویری از آینده این صنعت باشد نیز غافل نبوده اند، اما آنچه مسلم است. صنعت خودروسازی در تلاش است به کمک فناوری های مدرن و امروزی امنیت و راحتی بیشتری را برای سرنشینان فراهم کند. اگر نگاهی به آن گروه از خودروهایی که در گروه خودروهای عجیب و غریب قرار می گیرند بیندازید بدون تردید نخستین ویژگی این خودرو ها را در شکل ظاهری و منحصر به فرد آنها خواهید یافت، اما باید توجه داشت که بعضی از آنها با این هدف طراحی شده اند تا انقلاب بزرگی را در صنعت خودروسازی و شاید حتی فراتر از آن در صنعت حمل و نقل ایجاد کنند. البته این فناوری ها طیف وسیعی از امکانات را در برمی گیرد، بعضی از آنها با هدف ورود به نسل آینده خودرو قدم به این عرصه گذاشته اند. بعضی دیگر آمده اند امنیت بیشتری را برای سرنشینان به ارمغان آورند. و بعضی دیگر نیز آمده اند تا تجربه نوینی از رانندگی را برای ما فراهم کنند. بعضی هم برای بشر این امکان را فراهم می کنند تا کنترل همه امور را به خودرو سپرده و از سواری با آن لذت بیشتری ببرند. با هم ویژگی های نمونه ای از خودروهای عجیب و غریب را بررسی می کنیم.

دوچرخه ای از نوعی دیگر

  • یکی از وسایل نقلیه عجیبی که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، محصولی شبیه به موتورسیکلت وسپا​​ست که شرکت اسپانیایی Bel & Bel از آن رونمایی کرده است. شاید به نظر برسد در حقیقت این وسیله نقلیه نسل جدیدی از سگ وی (Segway) هاست، اما به گفته طراحان این شرکت این وسیله نقلیه نوعی segway است که بر اساس ایمنی موتورهای وسپا طراحی شده است. این روزها segway ها در بسیاری از شهرهای اروپایی و آمریکایی جانشین موتورسیکلت ها شده است و بعضی بر این باورند که در واقع این گروه از وسایل نقلیه جدید، مدل پیشرفته تر از اسکوترهایی است که بچه ها از بازی با آنها لذت می برند. از زمانی که نخستین اسکوتر طراحی شد بیش از ۶۷ سال می گذرد و از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی در شکل ظاهری اسکوتر ها ایجاد شده و روزبه روز پیشرفته تر شده اند. طراح اسپانیایی این خودرو که Zero Scooter نامگذاری شده به علت علاقه زیادی که به اسکوتر داشته با الهام از ویژگی های منحصر به فرد موتورهای وسپا، نوعی اسکوتر طراحی کرده که شاید بتوان ایمنی را مهم ترین مزیت آن دانست.
  • هنگام رانندگی با این اسکوتر هیچ لرزشی را احساس نمی کنید. این اسکوتر مجهز به یک باتری لیتیومی است که انرژی مورد نیاز برای حرکت آن را تامین می کند. اساس عملکرد این وسیله نقلیه شبیه عملکرد دوچرخه ای است که نیروی مورد نیاز برای حرکت آنها را نیروی الکتریکی تامین می کند. برای حفظ تعادل آن در هنگام حرکت از یک ژیروسکوپ استفاده شده که از طریق رایانه کنترل می شود. این اسکوتر بر اساس سلیقه مشتری سفارش داده شده و ساخته می شود. یعنی هر کس می تواند بر اساس خواسته اش در رنگ و شکل ظاهری آن تغییراتی را ایجاد کند. در مدت زمان کوتاهی در حدود ده دقیقه با شیوه رانندگی با این اسکوتر آشنا می شوید و اگر بتوانید بخوبی تعادلتان را حفظ کنید در استفاده از آن هیچ مشکلی وجود ندارد. این اسکوتر با سرعت ۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند و پیش از این که نیاز به شارژ مجدد داشته باشد می توانید مسافت ۳۵ کیلومتری را با آن طی کنید. Zero Scooter می تواند از شیب هایی با زاویه ۳۰ درجه بدون هیچ محدودیتی بالا برود. دین کاکمن نخستینSegway را ۱۳ سال پیش اختراع کرد.این دستگاه همیشه به طور عمودی قرار می گیرد و ژیروسکوپ ها و حسگرها در حفظ تعادل آن نقش مهمی دارد. اگر چه روز به روز به تعداد افرادی که طرفدار این گروه از وسایل نقلیه هستند افزوده می شود، اما به این معنی نیست که می تواند جایگزین خودرو ها شود، زیرا حداکثر سرعت آن حدود ۲۰ کیلومتر بر ساعت است.

بی نیاز از راه رفتن

  • UX -۳ تدبیر جدیدی از سوی شرکت هوند​است. شاید بتوان آن را به نوعی ابداع شیوه جدیدی از حمل و نقل دانست. اگرچه ابتدا به عنوان یک طرح آزمایشی معرفی شد، اما هوندا تصمیم گرفت با انجام تحقیقات بیشتر از جمله انجام آزمایش هایی برای بررسی چگونگی استفاده از این وسیله در شرایط واقعی، کاربردی بودن آن را به اثبات برساند. ممکن است وقتی فردی را سوار بر این وسیله می بینید تصور کنید این وسیله فقط جنبه سرگرمی دارد و نمی تواند کاربردی باشد، اما روی بدنه آن ردپاهایی از فناوری های روز دنیا به چشم می خورد که نشان می دهد این وسیله برای اهداف بزرگ تری طراحی شده است.چرخ این وسیله نقلیه به گونه ای طراحی شده که می تواند در همه جهات حرکت کند. در حقیقت سیستم چرخ مرکزی آن متشکل از مجموعه ای از چرخ های کوچکی است که از طریق موتوری مرکزی کنترل می شود. این چرخ ها به هم متصل بوده و به صورت خطی در کنار هم قرار گرفته و چرخ بزرگ آن را تشکیل می دهد.وقتی چرخ بزرگ به حرکت در می آید این وسیله به جلو و عقب حرکت می کند. با به حرکت درآوردن چرخ های کوچک می توان آن را به سمت چپ یا راست جا به جا کرد.
  • در مجموع با ترکیب این چرخ ها می توان آن را در همه جهات به حرکت درآورد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی این وسیله نقلیه این است که به فردی که سوار بر آن است این امکان را می دهد با دیگر افراد در تعامل باشد و بدون این که نیاز باشد فرد سرش را به طرف بالا یا پایین خم کند با دیگر افرادی که پیاده روی می کنند ارتباط چهره به چهره داشته باشد. سیستم تعادل UX -۳ برگرفته از مرکز تعادل ربات معروف هوندا یعنی آسیمو است. فناوری کنترل تعادل در این ربات این امکان را فراهم می کرد تا آسیمو بتواند بایستد، راه برود و حتی بدود. سیستم مشابهی که برای این وسیله نقلیه طراحی شده بر اساس وزن فردی که سوار بر آن است جهت و سرعت حرکت را تنظیم می کند. بدنه این وسیله بسیار سبک و وزن آن کمتر از ۱۰ کیلوگرم و به یک صندلی تاشو مجهز شده است. با یک بار شارژ کامل باتری لیتیومی UX -۳ می توانید تا یک ساعت از آن استفاده کنید.

تویوتا پیشگام در تولید خودروهای عجیب

  • شرکت تویوتا از جمله شرکت های بزرگ خودروسازی است که همواره در تولید خودروهای غیر عادی سهمی داشته است. این شرکت همیشه برای حضور در نمایشگاه های خودرو در کنار خودروهای مدرن و بسیار پیشرفته ای که از آنها رونمایی می کند چند خودرو با شکل ظاهری عجیب و غریب هم به نمایش می گذارد که با خودروهای موجود در بازار بسیار متفاوت است. در حقیقت هدف از تولید این خودروهای عجیب در این شرکت بزرگ خودروسازی بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد که در محبوبیت تویوتا بی تاثیر نبوده است. یکی از این خودروهای عجیب خودروی موسوم به i-foot است که در نگاه اول بیشتر به یک ربات شبیه است تا یک خودرو.نیروی مورد نیار برای حرکت این خودرو از طریق یک باتری لیتیومی تامین می شود. این خودرو تخم مرغی شکل است و باوجود شکل ظاهری عجیبی که دارد مقوله ایمنی خودرو برای سرنشینان در آن رعایت شده است. در حقیقت این خودرو یک وسیله نقلیه شخصی دو پا​ست که نه تنها می تواند به شکل سه بعدی حرکت کند بلکه می تواند از پله ها هم بالا برود. مسافر این خودرو روی صندلی مستقر شده و از طریق دسته فرمان کنترل آن را در دست می گیرد. البته به نظر می رسد سرعت حرکت آن خیلی زیاد نباشد. به گفته تیم طراحی این شرکت بزرگ خودروسازی هدف از تخم مرغی شکل بودن این خودرو این است که به بشر این نوید را بدهند آرزوی حرکت سه بعدی در آینده دست یافتنی است و در کنار تحقق این آرزو می توان احساس آرامش و امنیت را نیز برای او فراهم ساخت.

i-Real

  • i-Real خودروی شخصی تک نفره دیگری از تویوتا است که با هدف تولید انبوه از آن رونمایی شد. در حقیقت این خودرو مدل دیگری از انواع خودروهای طراحی شده در این شرکت است که با پیشوند i نامگذاری شده است. این خودروی عجیب و غریب سه چرخ دارد که با سرعت پایینی حرکت می کند. این خودروی شخصی این امکان را فراهم می کند تا همه بتوانند در حین حرکت از طبیعت اطرافشان لذت ببرند، آزادانه تر حرکت کرده و راحت تر سفر کنند. در حقیقت طرح های مفهومی نخستین قدم ها برای ساخت چنین خودروهایی بوده است. این خودروی تک نفره نه تنها پیامدهای زیست محیطی ناشی از حرکت و تردد خودرو ها را کاهش می دهد بلکه مصرف انرژی را نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.با هر بار شارژ کامل این خودرو می توان مسافتی ۳۰ کیلومتری را با آن طی کرد. هر فردی حتی به کمک یک دستش می تواند کنترل این خودرو را در دست گیرد. حسگرهای این خودرو هر گونه مانعی که در مسیر حرکت باشد شناسایی کرده و به عابران پیاده هشدار می دهند. در سرعت های پایین فاصله محور چرخ ها کم می شود که این تغییر موجب سهولت حرکت خودرو می شود.در سرعت های بالا فاصله محور چرخ ها افزایش پیدا می کند و به این ترتیب مرکز جاذبه به ارتفاع پایین تری منتقل شده و سهولت بیشتری برای راننده فراهم می شود. در سال های گذشته بسیاری از طرح های جدید خودروسازی تویوتا به ساخت وسایل نقلیه شخصی کوچک معطوف بوده است که به نظر می رسد می تواند نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت زندگی سالمندان و افرادی داشته باشد که با محدودیت های حرکتی مواجه هستند. بسیاری بر این باورند این گروه از وسایل نقلیه بیشتر شبیه صندلی های چرخدار رباتیک است که با پیشوند i نامگذاری شده است.
پیگیری سفارش
لیست مقایسه